Lukas Gudinge
Vid Stångaspelens centimeter kastning ungdomar så försvarade Lukas Gudinge Gotlands Bara IF titeln på bästa kula. ( 12 kast) Lika glad var han i år som förra året. Resultatet kommer under morgondagen då vi inte har fått detta. Vinnare i Herrar elit blev Ola Nilsson Hablingbo IK Vinnare Yngre oldboys blev Evert Olsson Bäl IF Vinnare Äldre oldboys blev Rolf Burgesäter på fina 139 cm och sista kulan på fenomenala 11 cm.
Varpa
8 jul 2011
0kommentarer
Varpa Comeback.
Årets första riktiga träning för Torbjörn kastades i kväll i Vall socken. Efter närmare 30 års tävlings uppehåll så blir det en comeback. Det kastades 3 kulor och Torbjörn & Magnus kastade tillsammans mot Janne L & Fredrik. Oväsentligt vem som vann men visst syntes det att det finns varpa i den kroppen,, en aning ringrostig men de skall vi finslipa under veckan med ytterligare 2 träningar på onsdag & torsdag. Så på söndag är det Stångaspelen och vi har följande lag uppställning. Mulde VK: Janne Larsson, Janne Ahlgren, Samuel Jakobsson, Mulde VK: Torbjörn Hafdell, Magnus Stenberg, Fredrik Karlsson. Grundtemat för den kommande tävlingen är att vi skall ha kul och bra kastning.
Varpa
4 jul 2011
0kommentarer
Mulde 3 års jubileum
Mulde VK:s 3 års jubileum. Härmed inbjuds Mulde VK:s medlemmar att komma och fira Mulde Varpa Klubbs 3 års jubileum i Lilla Åhsbergska Hagen i Visby. (mittemot Gustavsviks badet) Måndagen den 11 juli 2011. ( vi samlas vid Wisby Bollklubbs klubbstuga) Vi startar klockan 15.00 då ordföranden Jan-Inge Ahlgren talar en kort stund. (2-SM 2011 m,m.) Cirka 15.15 börjar vi med Klubbmästerskap i varpa individuell kula, tar cirka 2 timmar och kostar 30:00 kronor. 17.00 går vi en tipspromenad med lite kluriga och roliga frågor. Gratis. 17.30 kastar vi centimeter metall, 14 kast, de 2 sämsta räknas bort. kostar 30:00. 18.15 har vi en 3 kamp med lite olika tokigheter. 19.00 är det dags att grilla och sedan fika och kakor efteråt, prisutdelning i tipspromenad, och klubbmästerskap, och vi presenterar årets medlem som får mottaga pris från Berith Hoas minnesfond. Välkomna till en hel mysig afton med Mulde VK. Styrelsen Mulde VK
Varpa
4 jul 2011
0kommentarer
Lassemans 12:a
"Lassemans TOLVA", nytt vandringspris skänkt av Lasseman. Design: Erik Norman. INBJUDAN Gotlands Annonsblad och Hablingbo IK inbjuder till ny varpatävling onsdagen 13 juli. Varpavännen Lasseman Larsson har skänkt ett pris: "Lassemans TOLVA". Det är en centimetertävling, liksom GA-hornet var under 24 år, togs hem för alltid av Martin Hansson, Bara förra året. En bra genomkörare inför SM-et i Boden. Bästa tolvan gäller alltså av de 36 kasten. Vem blir historisk förste vinnare? Övriga priser: *Anders Mattsson har skänkt en tavla, "Varpatävling", till bästa totalresultat över 36 kast. *"Rolf Nordins Minne" gäller pris till bästa "Tolvan" bland ungdom, tävlar samtidigt om UDM. *Gustaf Petterssons Minne" gäller pris till bästa totalresultat efter 36 kast för ungdomar, ingår också i UDM. KLASSER: Dam- herrseniorer, oldgirls, oldboys, dam- och herrjuniorer samt ungdom upp till 15 år (UDM). Startavgifter: 125 kronor för seniorer - 50 kronor för ungdom. Anmälan senast 10 juli, kan göras i samband med Stångaspelen, alternativt till Ola Nilsson tel. 0736-87 65 10 eller 48 13 56. Förfrågningar: Ola Nilsson 0736 - 87 65 10 och Berne Appelqvist 0736 - 26 08 74 Tävlingsdag: Onsdag 13 juli med start klockan 15 00. Plats: SM-platsen i Hablingbo. Hablingbo IK och Gotlands Annonsblad hälsar tävlande, publik och massmedia välkomna till en gemytlig kastdag i varpans tecken.
Varpa
30 jun 2011
0kommentarer
2-manna SM
2-SM 2011 Mulde Varpa Klubb. Vem hade trott att den lilla klubben Mulde VK skulle få arrangera 2-SM i Varpa på Gotlands finaste fotbollsanläggning.? När vi bildade klubben ( 14/7-2008) hade vi inga större ambitioner mera än att kasta på de tävlingar vi ville och sköta om våra tävlingar i Mulde Ridhus. Nu med facit i hand så har vi hunnit med en hel del arrangemang bland annat Stångaspelen, Mini Varpa Camp, Muldegranen, Rävkulan och en hel massa andra tävlingar, Vi kan nog påstå att vi är Sveriges minsta klubb som arrangerar mest varpatävlingar i Sverige, minst 6-7 tävlingar per år. ( 2011 arrangerar vi 10 tävlingar) Så har vi då kommit till 2-SM där vi har ett bra samarbete med Visby AIK som äger Traume Vandrarhem och Traume IP den fina anläggningen. Visby AIK kommer att sköta kiosk, mat och boende. Själva boendet är precis intill tävlingsplatsen, har man tur med boendet (fönster åt finalarenan) kan man sitta på sitt rum och se finalen, Och även kanske bli väckt av tävlingsledningen som har högtalaren på lördags morgonen. Vi kommer även att arrangera baklucke loppis i närheten av arenan, där ni kan sälja alla era gamla varpar eller vad ni vill, detta kommer även att locka lite folk till varpan får vi tro. Under lördags kvällen kommer det att bli någon form av aktivitet. Programmet kommer preliminärt att se ut på följande sätt: Lördag 08.30 Invigning, Landshövding Cecilia Schelin Seidegård & + Lee Gotvik som sjunger nationalsången. 09.00 Tävlingsstart 16.00 ca Finaler Söndag 09.00 Muldegranen 100,2 Centimeter 13.00 Muldemixen ( 2-manna blandade lag över klubbgränserna) Anmälningsavgift 2-SM 400:-/lag + 50:-/anmäld deltagare i administrationsavgift. Ungdom 200:-/lag + 50 anmäld deltagare i administrationsavgift. Insättes i samband med anmälan på bankgiro SEB 334-5949 Mulde Varpa Klubb. Märk med SM+klubb. Anmälan Mulde VK tillhanda senast söndagen den 7 augusti 2011 Anmälningsavgift Muldegranen 100,2. Centimeter då vi klassar in kastarna i damer, herrar, oldboys, ungdomar. Klassning: Herrar & Oldboys 100 cm Klassning Damer, Oldgirls 150 cm Klassning Ungdom 250 cm Anmälningsavgift. Damer. herrar, juniorer, oldgirls, oldboys 150:- Anmälningsavgift. Ungdom 75:- Anmälan Mulde VK tillhanda senast fredag 2 september 2011 Anmälningsavgift Muldemixen. Muldemixen blandar ni lagen hur ni vill fritt över klubbgränserna ung som gammal olika kastavstånd eller alla på 15 meter senior som oldboys. Anmälningsavgift 300:-/lag Anmälan Mulde VK tillhanda senast fredag 2 september 2011
Varpa
29 jun 2011
0kommentarer
Seriekastning Visby.
Seriekastning mitt inne i Visby. Ett trevligt initiativ från Gotlands Varpa Förbund. Tyvärr så blåste det rejält men det bekom nog inte kastarna så mycket. Kastmarken var utmärkt, kanske det borde ha vart lite kortare gräs. Så borde det nog vara resultat tavlor på samtliga mål och lite info om vad det är som sker. Trots allt så är det lite folk som rör sig omkring centrala Visby och just i nuläget mycket turister som inte har en aning om vad varpa är.
Varpa
23 jun 2011
0kommentarer
Trevlig midsommar
Trevlig midsommar önskar vi i Mulde VK till alla som besöker oss. Om du ska plocka blommor och lägga dem under din kudde, för att drömma om den du ska leva med resten av livet, så ska du göra det på midsommarafton. Men tänk på att midsommarafton som vi firar idag är en rörlig helg! 1953 flyttades midsommardagen till att alltid infalla på en lördag som infaller mellan den 20 och 26 juni. Så fredagen före blev till afton, midsommarafton. Den riktiga midsommaraftonen ska således firas under sommarsolståndet. Vår rörliga svenska midsommar är en konstruktion för att passa arbetsgivarna, och inte till folksederna och den astronomiska kalendern. Ska du plocka sju sorters blommor och lägga dem under huvudkudden, ska du göra det vid sommarsolståndet. 2011 infaller dagen den 21 juni. Klockan 17.01 är solen som närmast hos oss här i Sverige. Så årets ljusaste natt är nu, när hela naturen är fylld av hednisk urkraft och framtiden kan utläsas vid antipoden till vintersolståndet. Det är nu under natten man ska rulla sig naken i daggen och fyllas av ny energi. Det är även nu man ska gå till en brunn och offra en slant eller något annat fint, för att i vattenblänket se sin tillkommande.
Varpa
22 jun 2011
0kommentarer
Berith Hoas
3 år har nu gått sedan vår käre Berith Hoas lämnade oss. VI är säkra på att hon kastar varpa och sprider glädje uppe vid änglarna. LÄNGTAR EFTER DIG - av Siv Andersson I hjärtat finns ett rum som bara är för dig. Och var jag än tar plats så finns du här hos mig. Jag hör din varma röst som inspelad musik. Jag lyssnar om igen för den är helt unik. I mörker och i ljus ditt ansikte jag ser. Ur minnet tar jag fram de bilder där du ler. Men bland allt du är för mig finns något svårt att bära - min längtan efter dig när jag inte har dig nära.
Varpa
22 jun 2011
0kommentarer
Vintergäcks sommarfest + Göte 70
Vintergäcks sommarfest Så har då Barbro & Lars-Oskar Stenberg bjudit in till årets sommarfest med lekar och god mat. I kväll så blev det även en ny medlem i Vintergäck VK och en gästmedlem. Den nya blev Fredian Lundberg som fick utstå lite roligheter innan han kunde väljas in som medlem, först började dottern Marie Stenberg med att ta blodtrycket på han så vi fick veta om han var frisk, och det gick bra, men det var lite väl högt, ( lite nervös var han nog allt) Efter detta så fick Fredian skriva några meningar på ett plakat med ögonbindel, och det är inte det lättaste, och sedan slutligen sitt namn på en bordduk, som sedan Barbro broderar, ja det finns många namn på denna duk. Och så kunde vi då hälsa en gästmedlem välkommen också, då Mr Nynäshamn Bertil Larsson som alltid är med oss och tränar i Rävhagen under sommartid då han bor här i Visby under sommaren. Efter inskrivningsproceduren så kunde vi fortsätta med allehanda lekar som: stapla flest kubb på ojämt underlag på 20 sekunder, svårt men någon klarade 5 stycken på höjd. Vi passade även på att fira Göte Berglund som fyller 70 år den 14 juli, men efter som han då är hemma i Romehed, firade vi denna kväll, han fick Muldes special designade silver varpa från oss alla. 14 juli är lite speciellt då just Mulde VK bildades. Gratulationer kommer även från hela Mulde VK och Sven-Ivan & Jan-Arne Rieém som tyvärr inte kunde vara på plats. Vi kastade olika skodon som fotbollskor, stövlar, fritidsskor i tunna, fångade olika bollar som kom från ett rör, Kasta andra föremål i en liggande stege som gav olika poäng, och sedan var det dags för en riktigt god smörgåstårta som Barbro hade gjort. Så var det då dags för årets boule match, 1-1 i matcher, så det fick bli en avgörande match och den slutade med 13-1. Det finns ett vandringspris i Vintergäck och det är en tumstock som är avsågad. den som kastar bättre än 16 centimeter ( 16 cm hade Jan-Arne Rieém innan) på någon tävling får äran att ha den i 1 år, Rolf Burgesäter har nu kastat 14 cm på två olika matcher och han har nu fått denna, som ju är på nytt avsågad till just 14 centimeter, det kan bli svårslaget. Vi tackar Barbro & Lars-Oskar, Marie & Annica för en trevlig kväll vid Högklint. Vi som var med var följande, Fredian, Elert, Wide, Kalle, Gösta, Harald, Thorolf, Rolf, Göte, Janne, Bertil,
Varpa
15 jun 2011
0kommentarer
DM Roma centimeter+ resultat
I kväll så har det då kastats centimeter i fina Lärkparken, och en hel del fina resultat som vi kommer att minnas länge. Evert Olsson Bäl IF kastar det otroliga 79 centimeter på 36 kast, enastående. Magnus Stenberg Mulde VK som är vår lagkamrat kastar som B-licens, han gjorde ett toppen resultat på fina 316 cm, så nu är han A-kastare i nästa år vare sig han vill eller inte. Jan-Inge Ahlgren lyckades tyvärr inte med sin kastning i kväll och inte heller Janne Larsson. Härligt att det gå bra för lilla Mulde VK. Nu gläds vi åt Magnus fina kastning och laddar inför DM lag den 3 juli. Resultat finns nu i länken till vänster under "Varparesultat" och även i "Dokument" Resultatlista DM CM 2011 KASTARE KLUBB Resultat Kula 1 Kula 2 Kula 3 Damer Klass Elit-A 1 Björklund Britt-Marie Gotl. Bara IF 433 125 232 76 2 Björklund Sofie Gotl. Bara IF 437 183 150 104 3 Magnusson Johanna Gotl. Bara IF 614 219 216 179 Damer Klass B 1 Pettersson Anna Banda VK 705 171 357 177 2 Björkegren Lisa Banda VK 790 253 361 176 Herrar Klass Elit 1 Nilsson Ola Hablingbo IK 173 72 46 55 2 Lawergren Torbjörn Östergarns IK 203 57 92 54 3 Appelqvist Berne Hablingbo IK 274 115 86 73 4 Lithberg Stefan Gotl. Bara IF 278 111 83 84 5 Olsson Leif Banda VK 304 61 152 91 6 Nilsson Kenneth Hablingbo IK 376 154 100 122 7 Larsson Jan Mulde VK 397 130 152 115 8 Lithberg Olof Hablingbo IK 450 99 134 217 Herrar Klass A 1 Wahlgren Mattias Gotl. Bara IF 389 137 170 82 2 Lawergren Henric Östergarns IK 420 158 72 190 Herrar Klass B 1 Stenberg Magnus Mulde VK 316 83 91 142 2 Westergren Mauritz Sanda IF 553 186 230 137 3 Pettersson Marcus Sanda IF 577 156 215 206 4 Ahlgren Jan-Inge Mulde VK 721 192 310 219 5 Pettersson Johan Östergarns IK 780 340 197 243 Herrjuniorer 1 Nilsson Jakob Hablingbo IK 698 260 225 213 2 Kolmodin Rickard Gotl. Bara IF 857 211 311 335 3 Gudinge Hampus Gotl. Bara IF 1265 415 409 441 4 Hafdell herman Hablingbo IK 2092 601 586 905 Oldgirls 1 Pettersson Ulla Eksta IF 667 190 259 218 2 Lindberg Inga IF Varpa 960 209 350 401 3 Pettersson Iris IF Varpa 1010 328 336 346 4 Fohlin Barbro Fole IF 1025 369 278 378 Oldboys yngre 1 Olsson Evert Bäl VK 79 29 27 23 2 Gillerfors Sven Banda VK 172 87 49 36 3 Hansson Martin Gotl. Bara IF 207 101 54 52 4 Rieem Jan-Arne Eksta IF 315 114 113 88 5 Gustavsson Hans-Evert Banda VK 332 112 111 109 6 Jakobsson Bernt Eksta IF 367 115 159 93 7 Pettersson Lennart Roma IF 514 119 151 244 8 Larsson Jan Eksta IF 573 195 222 156 9 Karlsson Göte Östergarns IK 631 241 151 239 10 Olsson Inge Östergarns IK 685 232 106 347 Oldboys äldre 1 Stenström Sture Östergarns IK 199 65 54 80 2 Åke Lindblad Östergarns IK 341 120 125 96 3 Söderlund Harald Eksta IF 344 183 102 59 4 Burgesäter Rolf Wisby BK 361 177 150 34 5 Klingvall Fred Östergarns IK 364 209 100 55 6 Svanborg Tage Wisby BK 373 67 173 133 7 Georg Johansson Roma IF 402 138 99 165 8 Rieem Sven-Ivan Eksta IF 438 110 152 176 9 Nygren Wide Eksta IF 474 130 116 228 10 Gadefors Lars-Ulle Roma IF 488 77 110 301 11 Olsson Arne Roma IF 721 253 155 313 12 Berglund Göte Eksta IF 790 250 226 314 13 Sandström Inge Wisby BK 945 227 414 304 Lag cm Herrar 1 Hablingbo IK (Ola Nilsson, Berne Appelqvist, Olof Lithberg) 725 2 Östergarn IK (Johan Pettersson, Torbjörn Lawergren, Henric Lawergren) 1403 3 Mulde VK (JanlLarsson, Jan.Inge Ahlgren, Magnus Stenberg) 1434 Lag cm Oldboys 1 Östergarns IK ( Fred Klingvall, Sture Stenström, Åke Lindblad) 904 2 Eksta IF (Harald Söderlund, Jan-Arne Rieem, Bernt Jakobsson) 1026 3 Roma IF ( Lars-Ulle Gadefors, Lennart Pettersson, Georg Johansson) 1404 4 Wisby BK 1 ( Rolf Burgesäter, Tage Svanborg, Inge Sandström) 1679 5 Eksta IF( Sven-Ivan Rieem, Wide Nygren, Göte Berglund) 1702
Varpa
14 jun 2011
0kommentarer
Visa fler nyheter